Jak wpłacić 1% podatku na realizację konkretnego celu
Interpelacja nr 414 do ministra finansów w sprawie sposobu zbierania informacji potrzebnych urzędom skarbowym do przekazywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego
30 listopada br. minął termin składania w Ministerstwie Finansów danych organizacji pożytku publicznego przez urzędy skarbowe, gdyż to właśnie one przekazywać będą 1% podatku na rzecz OPP. Obowiązkiem podatnika będzie jedynie wskazanie wybranej organizacji i jej numeru KRS. Do 20 listopada br. organizacje pożytku publicznego zgłaszały do właściwego urzędu skarbowego niezbędne dane takie, jak: nazwa, siedziba, NIP, nr KRS i tylko jeden numer rachunku bankowego, na który przekazany zostanie 1% podatku. Oznacza to, że przekazywane środki trafią jedynie do centrali. Brak możliwości przekazania 1% podatku na konto regionalnego oddziału organizacji spowoduje, że darczyńca nie będzie miał wpływu na to, na jaki cel pieniądze te zostaną przeznaczone. Formularz PIT za 2007 r. nie posiada stosownej rubryki, w której podatnik miałby ewentualnie możliwość wpisania konta regionalnego oddziału. Ponadto podkreślić należy, że centrala OPP nie jest zobowiązana przekazać oddziałom regionalnym otrzymanych środków, jeśli w jej statucie lub innym akcie wewnętrznym regulującym stosunki pomiędzy centralą a oddziałami nie ma stosownego zapisu.
Mając na uwadze przedstawione powyżej informacje, zwracam się do Pana Ministra z uprzejmą prośbą o odpowiedź na następujące pytania:
1. Jaka jest opinia ministerstwa w tej sprawie?
2. Czy ministerstwo przewiduje nowelizację ustawy umożliwiającą np. podawanie przez podatników w formularzach PIT numerów kont bankowych, na które byłby przekazywany 1% podatku?
Z poważaniem
Poseł Wojciech Szarama
Bytom, dnia 12 grudnia 2007 r.
Odpowiedź podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów - z upoważnienia ministra - na interpelację nr 414 w sprawie sposobu zbierania informacji potrzebnych urzędom skarbowym do przekazywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz organizacji pożytku publicznego
Szanowny Panie Marszałku! W związku z załączoną przy piśmie z dnia 9 stycznia 2008 r. interpelacją Pana Posła Wojciecha Szaramy w sprawie możliwości zmiany sposobu przekazywania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego uprzejmie informuję, iż w przedmiotowej sprawie w dniu 21 grudnia 2007 r. resort finansów wydał komunikat o następującej treści:
Zmiana zasad zasilania kont organizacji pożytku publicznego 1% podatku należnego wynikającego z zeznań podatkowych składanych przez osoby fizyczne została wprowadzona ustawą z dnia 16 listopada 2006 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 217, poz. 1588) i obowiązuje od 1 stycznia 2007 r.
Jej celem było uproszczenie mechanizmu alokacji 1% przez darczyńców polegające na tym, aby to urząd skarbowy, a nie podatnik dokonywał wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, o co wielokrotnie postulowano w latach ubiegłych.
Powyższa zmiana zasad dokonywania wpłat z tytułu 1% nie oznacza, że darczyńcy zostali pozbawieni prawa do swobodnego ich przekazywania. Nadal to podatnik decyduje o tym, czy chce wspomóc cele statutowe organizacji pożytku publicznego, której organizacji oraz jaką kwotą. Taka sama reguła obowiązywała w poprzednim stanie prawnym. Zgodnie z istniejącym do końca 2006 r. art. 27d w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, odpowiednio art. 14a w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, zmniejszenie podatku należnego przysługiwało z tytułu dokonania wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Zatem wprowadzona zmiana dotyczy jedynie mechanizmu przekazywania 1%. Nie ogranicza natomiast prawa podatnika do obdarowywania organizacji pożytku publicznego. Nie pomniejsza również roli, jaką organizacje pożytku publicznego odgrywają w życiu społecznym.
W konsekwencji w obecnym stanie prawnym podatnik, który chce podzielić się 1% swojego podatku z organizacją pożytku publicznego, nie musi sam dokonywać wpłaty na konto tej organizacji, a jedynie w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38) podać wysokość wnioskowanej (zadeklarowanej) wpłaty, która nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1% podatku należnego, oraz dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, tj. jej nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Podatnik ma prawo wybrać tylko jedną organizację, z zamieszczonych w wykazie ogłoszonym do końca roku podatkowego w drodze obwieszczenia przez ministra pracy i polityki społecznej w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości (tj. ogłoszonym w obwieszczeniu ministra pracy i polityki społecznej z dnia 28 grudnia 2007 r. w sprawie wykazu organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada 2007 r., M. P. Nr 99, poz. 1078).
Powyższą zmianę zasad przekazywania 1% na konto organizacji pożytku publicznego odzwierciedla konstrukcja zeznań podatkowych za 2007 r.
Jednocześnie podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel). Informację tę podatnik będzie mógł zamieścić w rubryce ˝Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem˝, znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1% podatku należnego, odpowiednio w: poz. 135 - PIT-28, poz. 311 - PIT-36, poz. 107 -PIT-36L, poz. 123 - PIT-37, poz. 59 - PIT-38.
Powyższe informacje zostaną przesłane organizacji pożytku publicznego przez organ podatkowy jako uszczegółowienie przekazanych kwot.
Należy jednak pamiętać, że rozdysponowanie środków przekazanych przez organ podatkowy pozostaje w wyłącznej gestii organizacji pożytku publicznego i powinno odbywać się w zgodzie z przedmiotem działalności organizacji określonym w statucie oraz z przepisami prawa powszechnie obowiązującego.
Wyżej przytoczona treść komunikatu jest zamieszczona w portalu internetowym Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl - Administracja Podatkowa - Aktualności - Archiwum - Wybierz miesiąc 2007 - grudzień).
Mając powyższe na uwadze, uprzejmie informuję, iż umożliwienie wskazania przez podatnika celu szczegółowego 1% w składanym zeznaniu podatkowym wydaje się rozsądnym kompromisem godzącym interesy zarówno organizacji pożytku publicznego, osób objętych działalnością statutową organizacji pożytku publicznego, jak i organów podatkowych odpowiedzialnych za przekazywanie środków na rachunki bankowe organizacji pożytku publicznego. Powyższe stanowisko podziela również minister pracy i polityki społecznej. W piśmie z dnia 17 grudnia 2007 r. nr DPP-I-073-33-TA/07 wyraził bowiem pogląd, iż przyjęcie powyższego rozwiązania pozwoli wypełnić dyspozycję ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, zgodnie z którą podmiotem uprawnionym do otrzymywania kwot z 1% jest organizacja pożytku publicznego, a jednocześnie umożliwi organizacji pożytku publicznego dokonanie skutecznej redystrybucji kwot z 1% na szczegółowe cele, zgodnie z przedmiotem działalności określonym w statucie, w tym na rzecz osób objętych tą działalnością.
W chwili obecnej nie są natomiast planowane zmiany przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie alokowania 1%. Tym bardziej że pierwsza akcja związana z przekazywaniem 1% za pośrednictwem urzędów skarbowych zakończy się w lipcu bieżącego roku. Dopiero na jej podstawie będzie można wyciągnąć wnioski dotyczące jej przebiegu.
Jednocześnie uprzejmie informuję, iż rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (w oparciu o który została uchwalona ww. nowelizacja z dnia 16 listopada 2006 r.) zawierał regulację zobowiązującą podatnika do podawania - oprócz nazwy organizacji pożytku publicznego oraz jej numeru wpisu do KRS - również numeru rachunku bankowego. Propozycja rządu nie zyskała jednak akceptacji posłów, którzy uznali, że wpisywanie w zeznaniu podatkowym numeru rachunku bankowego organizacji pożytku publicznego byłoby dla podatnika równie uciążliwe co samodzielne wpłacanie 1% na konto organizacji pożytku publicznego.
Z poważaniem
Podsekretarz stanu Elżbieta Chojna-Duch
Warszawa, dnia 21 stycznia 2008 r.
wiadomość z www.podatki.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz